flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ВСС роз'яснив підсудність спорів щодо місця поховання.

22 липня 2015, 09:39
 
 
Позови, які виникають з приводу нерухомого майна, мають виключну підсудність та пред'являються в суд за місцем знаходженням майна або його основної частини.
До такого висновку дійшов Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ в ухвалі по справі №6-9226 св 15.
Як пояснили «ЗіБ» у суді, позивач звернувся з позовом, в якому просив визнати недійсними свідоцтво та довідку про поховання; визнати його особою, яка здійснила поховання; відокремити могилу; зобов’язати підприємство видати свідоцтво про поховання, визнати недійсним запис до книги реєстрації поховань та внести до книги реєстрації поховань запис щодо поховання.
Колегія суддів судової палати у цивільних справах ВССУ погодилася з висновком нижчестоящих судів про повернення позовної заяви у зв’язку з непідсудністю і зазначила таке. Частиною 1 статті 114 ЦПКУкраїни встановлено, що позови, які виникають з приводу нерухомого майна, мають виключну підсудність та предявляються в суд за місцем знаходженням майна або його основної частини. Виходячи з аналізу зазначеної правової норми, правила виключної підсудності застосовуються до позовів з приводу нерухомого майна та стосуються будь-яких вимог, пов’язаних з правом особи на нерухоме майно, незалежно від того стосується це права власності, чи права користування таким майном.
У пункті 42 постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 01 березня 2013 року № 3 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» роз’яснено, що виключну підсудність встановлено для позовів, що виникають із приводу нерухомого майна (частина перша статті 114 ЦПК). Згідно з положеннями статті 181 ЦК до нерухомого майна належать: земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на них, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Статтею 23 Закону України «Про поховання та похоронну справу» визначено, що земельна ділянка длярозміщення місця поховання рішенням уповноваженого органу надається в постійне користування в установленому законом порядку відповідному спеціалізованому комунальному підприємству, установі, організації. Таким чином, суди дійшли правильного висновку про те, що спір виник з приводу нерухомого майна (земельної ділянки, на якій відбулося поховання), а всі інші вимоги є взаємопов’язаними, а тому слід застосовувати норми статей 114, 115 ЦПК України.
 
 
 
«Закон і Бізнес»