Пропонується скасувати трирічний термін позовної давності для вимог щодо визнання незаконним відчуження державних земель. Втім, навіть у разі прийняття відповідного закону, він не розповсюджуватиметься на афери, провернуті до набрання ним чинності.
В парламенті зареєстровано проект закону «Про внесення змін до Цивільного кодексу України (щодо позовної давності)» (№4521), яким передбачено доповнити ст.268 ЦК «Вимоги, на які позовна давність не поширюється». Запропоновано аби терміни позовної давності не поширювались на вимогу про визнання незаконним акта органів державної влади або місцевого самоврядування, яким порушено право власності або інше речове право на природні об’єкти права власності українського народу та об’єкти, вилучені з обороту або обмежені в обороті.
Розробники документа невдоволені тим, що ниніоб’єкти, які можуть знаходитись виключно в державній власності, незаконно відчужуються фізичним особам чи комерційним організаціям. А держава, фактично, втрачає право на захист своїх прав у суді через сплив 3-річного строку після прийняття відповідних рішень.
Щоправда, варто звернути увагу, що в разі прийняття відповідного закону, він все одно не матиме зворотної сили. А відтак, не застосовуватиметься до об’єктів, незаконно відчужених раніше. Крім того, зазначають експерти, необмежений термін позовної давності не відповідає європейським принципам юридичної визначеності, а це ставить під сумнів прийняття документу.
«Закон і Бізнес»