Клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.
На це увагу суддів звертає Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних та кримінальних справ в рамках методичної допомоги судам щодо окремих питань здійснення слідчим суддею суду першої інстанції судового контролю в кримінальному провадженні.
У вищевказаному випадку під органом розслідування розуміють слідчі підрозділи органів Національної поліції, органів безпеки, органів, що здійснюють контроль за податковим законодавством, органів державного бюро розслідувань, а також підрозділ
детективів, внутрішнього контролю НАБУ. "Іншими словами, органом досудового розслідування у конкретному провадженні є не відповідний орган, а його підрозділ", - пояснює Суд.
У випадку проведення досудового розслідування слідчою групою клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження також розглядаються слідчим суддею місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, що здійснює відповідне розслідування. Підставою для визначення територіальної юрисдикції при розгляді таких клопотань є постанова керівника відповідного органу досудового розслідування про створення слідчої групи, в якій визначено місце проведення досудового розслідування.
Правильним у ВССУ називають застосування цього правила і до розгляду клопотань, територіальна підсудність щодо яких прямо не визначена.
Заявлення відводів судді, який розглядає відвід слідчому судді, а отже не здійснює повноважень
судді (слідчого судді) у цьому кримінальному провадженні, а лише перевіряє наявність підстав, що виключають участь судді у кримінальному провадженні, КПК не передбачено. Заявлення відводів такому судді можна розцінювати як зловживання правом на відвід з метою затягування кримінального провадження та відповідно залишати такі заяви без розгляду.
Слідчий суддя має розглянути клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження у строки, визначені законом, порушення цих строків не допускається. Клопотання, яке надійшло у переддень святкового чи вихідного дня, має бути розглянуто за першої об'єктивної можливості.
Окрім того, ВССУ відзначає, що загальний принцип щодо гласності та відкритості судового провадження з огляду на системний аналіз ст. 27 КПК, а також з урахуванням місця норми, яка передбачає пріоритетне право бути присутніми під час судового засідання представників ЗМІ, у структурі КПК, зокрема, в частині, що стосується
присутності інших, окрім конкретно визначених процесуальним законом, осіб, розповсюджується лише на судові засідання судового провадження та не застосовується на стадії досудового розслідування кримінального провадження.
З повним текстом можна ознайомитись за посиланням.